Cotswolds: nejkrásnější vesnice v Anglii

dubna 22, 2025

Představte si takový ten typický anglický venkov s cihlovými domky v medovém odstínu, s rozkvetlými kytkami a pasoucími se ovcemi, kam jen oko dohlédne. Široko daleko žádný mekáč, žádný Starbucks jen útulné kavárničky a stylové penziony. No tak přesně tohle je Cotswolds, bezesporu jedna z nejkrásnějších oblastí celé Anglie


Není divu, že mnoho vesnic i konkrétních domů a zákoutí posloužilo jako filmové lokace, takže možná vlastně Cotswolds už "znáte". Útržky jste mohli zaregistrovat např. v bondovce Dnes neumírej, v seriálu Panství Downtown nebo v novodobějším (a mém oblíbeném) Slow Horses či filmu Hvězdný prach a spoustě dalších.


V překladu to pravděpodobně znamená něco jako "ohrada pro ovce ve zvlněných stráních“ (wold = kopec, cots = ohrady pro ovce), což by vlastně tak nějak sedělo. Oblast Cotswolds se rozkládá na ohromné ploše (skoro 1300 km²) mezi městy Bath, Oxford a Stratford-upon-Avon, nabízí se tedy návštěva z nedalekého Bristolu (viz předchozí článek) či přímo Londýna. 

Každopádně ňuňu městeček se tady nachází fakt hodně hodně moc, takže pokud budete limitováni časem, doporučuji si předem promyslet, co přesně chcete vidět a v jakém pořadí, abyste zbytečně nepřejížděli sem a tam. V tomto článku se vám pokusím dát alespoň malý nástřel, jak z toho vykřesat co nejvíce. Naopak jestli nikam nespěcháte, můžete vyzkoušet nějakou z mnoha turistických stezek nebo třeba rovnou slavnou 164 km dlouhou Cotswold Way, která vás těmi krásnými vesničkami protáhne. 




Kde se ubytovat?

Romantickými hotýlky se to v Cotswolds jenom hemží, ale upřímně to jsme tak úplně nevyhledávali. Cílem bylo spíš jen někde na noc složit hlavu, ráno si dát snídani a zas pokračovat dál, proto jsem v této lokalitě vybrala celkem tři ubytování - jedno při cestě z Bristolu v Gloucesteru (Robinswood Hotel), druhé v Oxfordu (Hampton by Hilton) a třetí kousek od Bathu (The Northey Arms), abychom to neměli moc daleko na letiště. Všechny mohu jedině doporučit, o prvních dvou už jsem se zmínila v předchozím článku, takže zbývá The Northey Arms, což je fakt moc krásný butikový hotel s vyladěnými pokojíčky, vlastní restaurací i dětským hřištěm. Cenově to vyšlo na 3450 Kč na noc se snídaní a parkováním. A pokud byste chtěli bydlet v jedné z těch typický vesniček, mrkněte na tyhle tipy:



Bourton-on-the-Water


Tak a teď jak ta nejlepší místa seřadit za sebe, aby to aspoň trochu dávalo smysl? Rovnou říkám, že na to nemám žádný univerzální návod, můžu vám jen sepsat, jaké pořadí vyhovovalo nám. Místa 1 až 7 jsme brali přesně v tomto pořadí při cestě do Oxfordu. Poslední tři, nacházející se spíše v jižní části Cotswolds, se naopak dají zvládnout, pokud máte namířeno do Bathu. 


V následujících řádcích se neplánuji příliš rozepisovat, protože všechna místa jsou krásná, takže se budu snažit vypíchnout spíše nějaké praktické info, a vy se můžete v klidu pokochat fotkami, co vy na to? :)



1. Bibury

Naši cestu jsme započali v té údajně nejhezčí vesničce celého Cotswolds, i když o tom by se asi dalo polemizovat, v Bibury. Zaparkovat se dá zadarmo přímo v centru u říčky Coln, nicméně míst tu moc není, takže v sezóně už to žádná sranda nebude. Místní největší atrakcí je ulička na sebe navazujících cihlových baráčků Arlington Row, ale abyste nešli jen z parkoviště tam a zas zpátky, můžete si z toho udělat okruh přes Akward Hill a Hawkers Hill. Tím pádem pak budete míjet pekárnu s kavárnou The Twig a vyjdete u pstruží farmy, kde si můžete sami ulovit oběd nebo třeba zajít na minigolf, viz Bibury Trout Farm




2. Bourton-on-the-Water

Tohle městečko mi oproti Bibury přijde více turistické, protože kolem hlavní ulice High Street se soustřeďuje velké množství kaváren, čajoven, malých obchůdků a penzionů. Bourton-on-the-Water mezi ostatními poznáte jednoduše, protéká jím totiž řeka Windrush, kterou překlenuje 5 kamenných mostů, z nich nejstarší je Mill Bridge z roku 1654. A právě tyhle mosty figurují snad na každé fotce, která vám přijde pod ruku. Ono se tedy není čemu divit, tady se fotí tak nějak samo.


Z praktického hlediska se dá na High Street zaparkovat zdarma. Krom okounění se tady nabízí návštěva zmenšené vesnice The Model Village, labyrintu Dragonfly Maze nebo muzea klasických aut a moterek Motoring Museum.




3. Lower Slaughter

Tohle je za mě fakt krátká zastávka kousíček od Bourtonu. Za omrknutí tady stojí opět krásné domky, mostky přes řeku, starý mlýn a kostelík St Mary´s Church. Plus mě zaujaly vyjížďky na koni, takže pokud máte starší děti, tady máte způsob, jak dosáhnout toho, aby si tenhle výlet pamatovaly :) 




4. Cotswold Farm Park

Naopak jestli s sebou žádné děti nemáte a užíváte si romantiku ve dvou, tak tenhle bod s čistým svědomím vypusťte. Předpokládám, že zvířátka z farmy vás na  zadek tak úplně neposadí... ale prckové tady budou naprosto nadšení! Očekávat můžete ovce, kozy, krávy, slepice, prasata, králíky, morčata, koně atd., to vše proložené dětskými hřišti (i vnitřními). V březnu měli zrovna spousty narozených zvířecích miminek, a tak jsme se tu rozplývali vlastně všichni. Většinu zvířat můžete i pohladit a nakrmit (granule se koupí u vstupu), Nina si třeba mohla pochovat kuřátko, to se jí líbilo moc.


Cenově vstupné pro dospělého vychází okolo 20 £, děti platí sníženou sazbu již od 2 let. O něco levněji vychází vstupenka online, ale musí být zakoupena (minimálně) den předem. Konkrétní výše vstupného uvidíte na ofiko stránkách tady, záleží na období. Zaparkovat můžete bezplatně a součástí areálu je i příjemné bistro, které se dá bez problémů využít na kafe i na samotný oběd.




5. Broadway

Samotné městečko je jak jinak než krásné jako všechna ostatní - ulice se světlými cihlovými domky, malé obchůdky a kavárny, zkrátka opět ta dokonalost anglického venkova. V případě Broadway vás ale bude zajímat i jeho blízké okolí. 



Jedním z největších lákadel se totiž stala kamenná rozhledna Broadway Tower, která uvnitř ukrývá malé muzeum a nahoře samozřejmě vyhlídkovou plošinu. Lze tu udělat krátký vycházkový okruh a třeba budete mít štěstí a uvidíte i stádo místních obyvatel - červených jelenů. Pozor, věž i park jsou v soukromém vlastnictví, tak ať vás nepřekvapí vstupné - samotný park 4 £, park + věž 14 £. Za děti se platí drobný poplatek až od 6 let. Cena vstupenky zahrnuje parkování a občerstvit se můžete v jedné ze dvou kaváren. Veškeré info k dohledání zde.



Druhou Broadwayskou zajímavostí je pak venkovský dům a zahrady z 16. století - Snowhill Manor chráněný National Trust. Patřil vášnivému sběrateli Ch. P. Wadeovi, který za svůj život nashromáždil více než 22 tisíc předmětů, které v domě ponechal, takže rozhodně bude na co koukat. Info k otevírací době a cenám najdete na ofiko stránkách tady. Jako poslední věc v souvislosti s Broadway bych zmínila parní vláček The Gloucestershire Warwickshire Railway, který tady zastavuje. Pokud jste fandové do mašinek a máte čas navíc, určitě mrkněte na jejich stránky, kde se dozvíte jízdní řády, zastávky a ceny jízdného.



6. Chipping Campden

Malé obchodní (chipping = ze staré angl. cēping = trh) město známé pro svojí terasovitou ulici High Street ze 14. až 17. století. Právě ta bývala hlavním místem pro setkávání obchodníků s vlnou, a dodnes tady máte možnost vidět původní Market Hall a městskou radnici. V okolních domcích můžete omrknout místní galerie a různé obchůdky s rukodělným zbožím, nebo jen tak posedět v jedné z čajoven/kaváren.




7. Stow-on-the-Wold

Další obchodní městečko, jehož srdcem je náměstí Market Square, které sloužilo k prodeji ovcí. Údajně proto je náměstí takto široké, aby se tam vešli všichni prodejci + jejich ovce, a okolní uličky spíše krátké a klikaté pro snadnější počítání oveček. Dnes se sice pravidelné farmářské trhy konají stále, ovšem na jiném místě, a náměstí se směsicí obchodů, restaurací a kaváren tak zůstalo turistům. 



Co byste tady rozhodně neměli minout je určitě kostel St Edward´s Church, který ukrývá jeden z nejoblíbenějších fotospotů v celém Cotswolds - Tolkienovské dveře. J. R. R. Tolkien totiž studoval na nedaleké Oxfordské univerzitě a při svých toulkách po okolí narazil na dveře z obou stran lemované starými tisy. Právě ty se pravděpodobně staly inspirací pro vchod do starověkého trpasličího království Moria. 




8. Fairleigh Hungeford Castle

Středověký hrad Fairleigh jsem do programu zařadila, aby to nebylo "jen" samé courání po ulicích. Velkou část své existence patřil rodině Hungefordů. Založil ho Sir Thomas Hungeford koncem 14. století a jeho potomci jej v průběhu let rozšiřovali a zvelebovali. Z obranného hlediska neměl úplně ideální umístění, ale byl obehnán hradbami s kruhovými strážními věžemi. Ze dvou stran bylo panství chráněno vodním příkopem a vstupní brána měla dvojité dveře a padací most. Krom řady obytných zařízení byl součástí byl např. i farní kostel, pekárna či dokonce zámecký park, kvůli kterému byla z mapy doslova a do písmene vymazána vesnice Wittenham.


Dnes už je hrad pouhou zříceninou, dochovalo se nádvoří se vstupní bránou, věže, dům kněze a kaple s hrobkami Hungefordů. Zaparkovat se tady dá zdarma a na prohlídku si připravte 9 £ (předem online£), za děti se platí od 5 let. V rámci samoprohlídky můžete využít také bezplatného audio průvodce.




9. Bradford-on-Avon

Městečko poblíž Bathu, kde můžete strávit pár hodin toulkami po historickém centru a procházkou podél řeky Avon. Cestou budete určitě přecházet místní chloubu - most ze 14. století Town Bridge, a po pěší stezce se dá dojít až k oblíbeným vodním kanálům se spoustou lodiček. Pokud máte s sebou děti, tak bude vaším cílem určitě Barton Farm Country Park, kde najdete několik dětských hřišť, piknikové stoly i několik kaváren. Tady také narazíte na další Bradfordské must see - středověkou stodolu Tithe Barn.




10. Castle Combe

A to nejlepší na konec! Mým favoritem se stala mrňavá vesnička Castle Combe, kterou jsem měla v merku od chvíle, kdy jsem ji zahlídla v seriálu Slow Horses. V podstatě tady ani nic konkrétního k vidění není, žádné historické monumenty, žádné obchody, i možnosti občerstvení byly na jaře značně omezené (čti odpoledne fungoval v celé vsi pouze hotelový bar) ale stejně... 



Hlavní ulice The Street s maličkým trojúhelníkovým náměstíčkem je taková zvlněná kráska lemovaná venkovskými domečky, kde se prostě stačí jenom procházet a koukat. Nic víc. Odjet z Castle Combe pak samozřejmě nemůžete bez fotky domků u řeky Bybrook - Water Lane.




Pokud vám tyto informace pomohly ušetřit trochu času nebo peněz nebo obojího, můžete mě třeba "pozvat na kafe" a přispět tak na provoz Vorvaně :) číslo účtu / QR kód: 1257951017/3030




Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.