Yucatánské vnitrozemí: naše NEJ místa
Od Laguny Bacalar jsme se rozhodli pokračovat více do yucatánského vnitrozemí, abychom poznali taky trochu toho ne úplně echt turistického Mexika. Původně jsem chtěla vidět mayské ruiny Calakmul, ale nakonec jsem musela uznat, že X hodinová jízda džunglí po nezpevněných cestách by byla zbytečně náročná. A to jak energeticky, tak především časově. Do plánu č. 2 jsem tedy zakomponovala úplně jiné ruiny a k tomu ještě dalších pár zajímavých míst navrch, takže ve finále mnohem výhodnější verze, a hlavně ke spokojenosti všech zúčastněných :)
- snídaně v Restaurante D’licia Turquesa
- výlet (viz níže)
- odpol cákačka u bazénu
- večer trhy na náměstí a ochutnávání
- jídlo za pár šupů u nějakého stánku (výhodou obří porce + usměvaví místní)
- levnější: Posada el Jardin - výborně hodnocené pokoje s cenami okolo 800,- Kč/noc
- dražší: The Lodge at Uxmal - velmi stylové, krásné ubytování
město Tekax:
1) Ruta Puuc
Za nejvýznamnější místa na Ruta Puuc se označuje Uxmal, Kabah a Labna. Dále jsou na trase k vidění dvoje menší ruiny X´lapak a Sayil + jeskyně Loltún (k 2022 zavřené), ve kterých probíhaly mayské ceremoniály. Bylo nám celkem jasné, že všechno objíždět nebudeme, přece jen co si budem povídat, nám jako laikům přijdou všechny mayské ruiny dost podobné. Vstupné do Uxmalu mi přišlo zbytečně přepálené (uznej, 495 MEX není úplně málo), takže naše volba padla na druhý největší - Kabah, a rozhodně jsme nebyli zklamáni.
Areál samozřejmě zahrnuje spoustu schodů, takže s kočárem jsme se ani neobtěžovali, nicméně není nikterak obrovský. Nejkrásnější budovou je dozajista Codz Poop nebo také Palace of Chaak Masks, kterou zdobí nádherné mozaiky mayského boha deště Chaak. Celkem jich je více než 250 a každá maska se skládá z 30 pečlivě vyskládaných kamínků, což jako celek tvoří opravdu impozantní podívanou. Z praktického hlediska u Kabah zaparkujete zadarmo, bude vám nabídnut průvodce, který samozřejmě není povinný, a samostatné vstupné zde vyjde na 70 MEX (pouze hotově).
2) Choco Story
No a protože se kakaovníky v Mexiku opravdu pěstují, budete moct spatřit tyto stromky na vlastní oči. Dále se zúčastníte mayského ceremoniálu a ochutnáte pravé horké (a hlavně teda hořké) kakao, které si pak můžete dochutit dle vlastních představ skořicí, achiote, chilli anebo taky cukrem, protože samo o sobě tento nápoj vůbec sladký není.
Dále jsem zmínila zvířecí útulek - simvás nečekejte psy... Choco Story tady funguje jako záchranná stanice, pozor není to tedy zoo. Všechna zdejší zvířata (jaguáři, opičky, jeleni, papoušci, krokodýli) potřebovala lidskou pomoc, nejsou tady zavřená jen tak, ale do volné přírody už se pravděpodobně nikdy nevrátí. Součástí areálu je také příjemné dětské hřiště, jakožto velké plus pro rodiny s dětmi. Vstupné přijde pro dospělého na 165 MEX (dá se kartou), parkovné se neplatí, případně více info na ofiko stránkách zde.
3) Mayapan ruins
Kdybych měla vybrat ty nejlepší mayské ruiny podle osobní preference, tak by na předních příčkách figuroval Kohunlich z minulého článku a právě Mayapan. Nejsem žádný historik, takže mým nejhlavnějším kritériem je (ne)přelidněnost, pak následuje atraktivita struktur z laického pohledu, výše vstupného a také (ne)možnost vylézt na pyramidy. Když to tedy vezmu kolem a kolem byl skoro liduprázdný Mayapan se svým vstupným za 65 MEX fakt super volba.
Největším mayapanským chrámem je pyramida Kukulcan nebo také El Castillo, která má 9 pater a na výšku měří 15 metrů. Vylézt na ní je docela makačka, když vezmete v potaz chybějící schody a obrovské vedro, ale zkuste se hecnout. Zeshora vás totiž čeká fakt senzační panoramatický výhled na celý zbytek areálu.
4) Hacienda Yaxcopoil
V ČR se navštěvují hrady a zámky, v Mexiku lidi chodí okukovat mayské ruiny a haciendy. Doslovný překlad haciendy je "usedlost s pozemky". V praxi se opravdu jedná o koloniální venkovská sídla vznikající od 16. století, často spojená s prostory ke zpracovávání různých zemědělských plodin (sisalu, kakaa, kávy, bavlny, obilí...). Dnes jsou haciendy často přestavěné na luxusní hotely, restaurace či místa sloužící k pořádání různých kulturních akcí jako jsou svatby, koncerty, oslavy apod. Věděli jsme, že ubytovat se v haciendě pro nás úplně nemá smysl, když v hotelovém pokoji tak jako tak jen přespíme, ale prohlídku tohoto architektonického skvostu jsem si nechtěla nechat ujít.
Po vygooglení a porovnání všech možností, mě nejvíce zaujala Hacienda Yaxcopoil ležící jižně od Meridy. Návštěva probíhá jednoduše. Zadarmo zaparkujete, zaplatíte vstupné 150 MEX/dospělí, načež vyfasujete kopii s informacemi + mapkou, a pak už je jen na vás jakým tempem si areál projdete. Čekají vás tu krásně vyzdobené společenské prostory a soukromé pokoje, dále je součástí haciendy i přilehlá fabrika na výrobu sisalu (= textilní vlákno, které se získává z rostliny agáve). Nebo alespoň to, co z ní zbylo viz fotky níže.
5) Homún cenotes
Pokračuj rovnou na další článek, do hlavního města státu Yucatán - Mérida a výlety v okolí.
Pokud vám tyto informace pomohly ušetřit trochu času nebo peněz nebo obojího, můžete mě třeba "pozvat na kafe" a přispět tak na provoz Vorvaně :) číslo účtu / QR kód: 1257951017/3030
Žádné komentáře: