12 výletů z Ammánu
Prohlídce hlavního města - Ammánu jsme se rozhodli věnovat pouze posledních pár hodin před odletem. Jenže v dopravní zácpě jsme nakonec strávili tolik času, že jedinou doopravdy viděnou památkou byl římský amfiteátr. Platí do něj Jordan Pass a součástí je i muzeum jordánských tradic a folklóru. Pokud byste chtěli Ammánu věnovat delší časový úsek, doporučuji nezajíždět přímo do centra autem, abyste zbytečně neplýtvali časem... a nervama v místním provozu a při hledání parkování. A teď už pojďme na to, co vás zajímá - na výlety v okolí (i trochu dál)...
1. Madaba
Tohle město často turisté volí jako první destinaci po příletu, a ani my jsme nebyli výjimkou. Je totiž nalepené na jižní část Ammánu a cesta z letiště zabere autem zhruba jen půl hodinu. Madabě se přezdívá město mozaiek, takže pro archeologické nadšence bude rájem. Na mozaiky tu totiž narazíte na každém kroku: v kostelech, chrámech ale i v krámkách se suvenýry, kde ty droboučké kamínky uvidíte poskládané do nábytku, nádobí, magnetků a spousty dalších věcí.
Z těch nejvýznamnějších památek bych vyzdvihla byzantský kostel sv. Jiří (vstupné 1 JOD, neplatí zde JP) - překvapivě dost obyčejný kostelík uvnitř skrývá skvost v podobě tzv. madabské mapy. Jedná se o mozaiku na podlaze znázorňující nejstarší vyobrazení Svaté země, vznikla v polovině 6. století a její autor není známý. Dále dle mého pak stojí za návštěvu ještě Madaba Archaeological park s dalšími dochovalými mozaikami. Tady už můžete upotřebit svůj Jordan Pass, popř. zaplatit 3 JOD.
2. Hora Nebo
3. Baptism Site
Zdroj: Jordan Geography - https://jordangeography.com/baptism-site/ |
4. Jerash (Džaraš)
Významné město blízkého východu původně nazývaného Gerasa, jehož slávu překazilo roku 749 zemětřesení. Velké "znovuobjevení" se konalo až počátkem 19. století, kdy se velmi rozsáhlé oblasti plné římských památek ujali archeologové. Nyní je díky tomu Jerash jedním z nejčastějších výletů z Ammánu... a oprávněně.
Praktické: zaparkovat se dá zdarma, do google maps zadejte Jerash Archaeological Site. Po příjezdu budete muset projít tržnicí se suvenýry a oblečením a vším možným než dorazíte ke vstupu, kde buď ukážete svůj Jordan Pass, nebo zaplatíte 10 JOD. Areál starého města je obrovský, ale je jen a jen na vás jakým tempem si ho projdete, jakou trasu zvolíte i kolik času zde strávíte. Mezi ty nejvýznamnější stavby patří určitě Kolonáda - hlavní ulice lemovaná sloupy, monumentální Oválné fórum s dalšími 160 sloupy, Hadriánův oblouk, Hippodrom, divadlo nebo Diův chrám.
5. Mrtvé moře
Jordánské pobřeží Mrtvého moře je až na pár vyjímek poměrně pusté, pokud jej tedy chcete navštívit, máte v podstatě dvě možnosti. Buď se ubytujete v jednom z hotelových resortů umístěných především v severní části, nebo zastavíte někde u silnice a k moři seběhnete, což je mimochodem kvůli neustálému vysychání rok od roku delší a delší cesta. Abych to zbytečně neprotahovala - vyzkoušeli jsme obojí. Na jednu noc jsem zamluvila na nás trošku nezvykle 5* Holiday Inn Resort, a to z důvodu aby se Kobliha mohla vykoupat alespoň v hotelovém bazénu. Mrtvé moře totiž pro malé děti vhodné není, tak na to pozor. Navíc ani cenově to nebylo nic dramatického, celkem jsme platili 3700,- Kč za pokoj s balkónem, parkováním a snídaní. Plus výhody resortu: vlastní a pozvolný vstup na (uklizenou) pláž, bahno na pomazání, sprchy, plážová lehátka, půjčení ručníků vše již v ceně.
Druhý den jsme při odjezdu ještě zastavili na jednom z volných přístupů nacházejícím se v jižní části. Bohužel to nikde není nijak zvlášť značené, tak jen vyhlížejte parkoviště a odstavená auta, případně stánky s malým občerstvením. Když pojedete ze severu, tak konkrétně tohle místo na fotkách je až za odbočkou na Wadi Mujib - k vodě se musí kus dojít, ale v těchto místech je narozdíl od hotelu krásně průzračná a jsou tu vidět blyštící se solné krystalky. Na pláži jsem zaregistrovala i kyblík s bahnem + primitivní sprchu. Nevýhodou: hodně odpadků po cestě dolů i při samotném pobřeží.
6. Ma´in
Další tip pro milovníky vody, tentokrát spíše termálních pramenů. Jedná se o jakousi oázu v horách, kde se můžete smočit pod vodopády, které se následně vlévají do bazénů. Termály lze navštívit s jednorázovým vstupem (15 JOD) nebo se tu rovnou ubytujete ve stejnojmenném hotelu Ma´in a po zavíračce pro veřejnost si budete moci užít vodopády bez lidí. Záleží jen a jen na vašich časových možnostech.
Zdroj: viator - https://www.viator.com/tours/Amman/Overnight-in-Main-Hot-Springs-from-Amman/d5503-2268P120 |
7. Mukawir (Machaerus)
Palác a pouštní pevnost na vrcholu kopce nacházejícího se cca 32 km jižně od Madaby, kde byl podle biblických příběhů uvězněn, a o dva roky později i popraven, Jan Křtitel. Mukawir sloužil jako strategický bod, protože se z něj otevírá výhled do širého okolí, díky kterému by případná nepřátelská invaze byla včas zpozorována. Nicméně i přesto byla pevnost dobyta a stržena - zůstaly z ní pouze ruiny.
Praktické: zaparkovat se dá úplně v pohodě tam, kde silnice končí. Není to kdovíjak frekventované místo, takže se nemusíte obávat žádných davů. Vstupné přijde na 2 JOD. Plus mně osobně se moc líbila i samotná cesta sem, protože jedete v podstatě pouští, nikde nikdo, a všude kolem vás jen zvlněná a zvrásněná skaliska.
9. Umm ar-Rasas
Archeologické naleziště, které je odborníky natolik ceněné, že se dočkalo zápisu i na seznam památek UNESCO. Nalezené artefakty totiž dokazují, že se tu střetli dokonce tři civilizace: místo vzniklo již 800 let př. n. l. jako římský vojenský tábor, v byzantských dobách se stalo křesťanským centrem a nakonec fungovalo i jako centrum raného islámu. Nyní k vidění zůstávají zdi a sloupy, nádherně dochované oblouky či podlahové mozaiky. Vše si můžete projít vlastním tempem, stačí se prokázat vaším Jordan Passem, popř. zaplatit 3 JOD, parkování je zdarma.
10. Keraq
Praktické: ke vstupu opět využijete Jordan Pass, popřípadě bez něj zaplatíte 2 JOD. V ceně je i vstup do malého muzea. Zaparkovat se dá bezplatně v některé z přilehlých ulic.
11. Biosferická rezervace Dana
My jsme měli v plánu strávit odpoledne nějakou kratší procházkou, ale kvůli obrovskému vedru jsme byli nuceni situaci přehodnotit. Omrkli jsme tedy alespoň výhledy. Pokud budete mít na počasí větší štěstí, stavte se v návštěvnickém centru, kde vám poskytnou informace o jednotlivých trailech. Na internetu se toho totiž moc nedozvíte. Ubytování v rezervaci bych raději zařizovala s předstihem, protože tolik možností tu zase není.
12. Wadi Rum
Praktické: rovnou upozorňuji, že do pouště nemůžete vjet vlastním autem, ale musíte si vzít tour. Neděste se, s místními beduíny jde domluvit prakticky cokoliv od krátkých pouštních obhlídek až po celodenní výlety s čajovými dýchánky. Vstupné pokryje váš Jordan Pass, nebo zaplatíte 5 JOD/os..
Žádné komentáře: