24 hodin v Kodani

června 17, 2019

Letenky jako vánoční dárek

... jo už zase. Ono taky co tomu druhému máte pořád dávat, že jo? Zvlášť když dotyčný všechno má, nic nepotřebuje a to, co potřebuje, si koupí v klidu sám během roku. Ponožky a parfém to je klasika. Z věcí do bytu člověk nikdy není tak úplně odvařený, nehledě na to, že byt 2+kk těžko přifoukneme, aby se do něj vlezlo ještě něco navíc. No a právě z těchto důvodů považuji letenky, výlety a zážitky za ten nejlepší dárek. Věnujete totiž svůj čas!

A nemyslím tím jen čas na akci samotnou, ale i čas na její plánování. Pokud si věříte, že to zmáknete naplánovat sami, bez asistence druhé polovičky, klidně mu/jí oznamte jen datum. Cílovou destinaci i program se může dozvědět třeba až na letišti. V tomto případě se budete muset potýkat nejen se svými organizačními schopnostmi, ale také se schopností udržet tajemství :) Kdo by trošku váhal, mrkněte na tento jednoduchý návod, jak takovýto výlet naplánovat - Jak zařídit dovolenou na vlastní pěst. V předchozích dvou letech jsem tímto stylem Pepu obdarovala výletem do Paříže a na Amalfinské pobřeží, a k Vánocům 2018 přišla na řadu KODAŇ.

Tak a teď kde ty letenky vzít, když vám je nikdo nedaruje :) Společnost Ryanair uvedla v roce 2019 do provozu pravidelnou přímou linku Praha - Kodaň. Výhodou je, že nemusíte dokupovat žádné zavazadlo, protože na tento městský výlet si v klidu vystačíte i s malým batohem (my třeba měli jeden poloprázdný dohromady :D). Díky tomu letenky bez větších problémů seženete i pod tisícovku. Těžko najdete něco levnějšího a jednoduššího.

Alternativně bych se pak podívala na Norwegian a ČSA, zda zrovna nemají nějakou akci, nebo jestli by vám více nevyhovoval čas odletu/příletu. Ryan má totiž v současné době odlet i přílet nastavený v brzkých ranních hodinách. Tím pádem musíte v Kodani strávit noc a... no prostě není to úplně levné. Letenky jsou v případě Skandinávie vždy tím nejmenším výdajem. S čím tedy ještě počítat, a na co se v Kodani připravit?


Potřebuji mít vyměněné dánské koruny (DKK)?

Ne. Tohle na severských zemích prostě miluju - všude jde platit kartou. I hot dog ve stánku na ulici. Při nejhorším pak vždycky můžete vybrat z bankomatu. Pokud byste přece jen ty jejich penízky rádi omrkli, kurz je cca 1 DKK = 3,50 Kč.

Doprava po městě

Z letiště se do centra dostanete nejjednodušeji metrem, a to za necelých 20 minut. Odjíždí ve dne i v noci přímo z terminálu č. 3, kde také v automatu koupíte jednosměrnou jízdenku za 24 DKK. Aneboo... si ve stejném automatu koupíte 24 hodinovou jízdenku = City Pass za 80 DKK a nemusíte řešit vůbec nic, protože platí na metro, autobusy i vodní autobusy v zónách 1-4 (zahrnuje i letiště). Přímo v historickém jádru Kodaně vám bude stačit vlastní pohon, ale až budete chtít ulevit unaveným nohám, rádi se trochu popovezete třeba k vzdálenějším místům nebo k ubytování. Další výhodou je, že nemusíte utrácet za vyhlídkovou plavbu lodí, ale svezete se vodním autobusem a uvidíte to samé :)

...nebo splynout s davem na kole :)

Ubytování

Aneb největší část rozpočtu. Doporučuji bookovat s předstihem, protože na poslední chvíli byste se taky nemuseli doplatit. Levnější ubytka jsou většinou zamluvena dlouho dopředu, tak to nepodceňte.  Krom klasického booking.com můžete prohledat i Airbnb, zda nenarazíte na nějakou zajímavou nabídku.

My jsme bydleli v Annex Copenhagen
-> pěkné moderní pokoje se společnou, ale vzorně čistou koupelnou, ve které byl k dispozici sprcháč, šampón, kondicionér. Do centra se dalo dojít i pěšky, takže za cenu 1 850,- Kč/noc to byl opravdu dobrý poměr cena vs. výkon. Pokud trváte na vlastní koupelně, mrkněte tady:

  • levnější: Cabinn Metro - cena se odvíjí od typu pokoje, blízko k letišti
  • dražší: Hotel Bethel - přímo v centru, cca 3 500,- za dvoulůžkový pokoj
  • luxus: Andersen Boutique Hotel - stylové a fantasticky hodnocené ubytování (cca 5 000,- se snídaní)10 věcí, které absolvovat v Kodani... většina i zadarmo!


1. PROJÍT SE PO NÁPLAVCE ISLANDS BRYGGE 

Islands Brygge je opravdu dlouhá promenáda v centru města, ze které budete mít výhled na moderní architektonické skvosty rozeseté podél řeky Sydhavnen. V okolí je spousta kaváren, ale přímo u vody narazíte například i na koupaliště Havnebanet nebo půjčovnu lodiček. Fajn stránky ohledně této čtvrti jsou tyhle. A kdyby vás náhodou začaly bolet nožičky, jednoduše naskočte na zmiňovaný vodní autobus, který zde zastavuje, a popovezte se k dalším zajímavým místům.


2. FOTIT BAREVNÉ DOMKY V PŘÍSTAVU NYHAVN

Nádherný starý přístav lemovaný různobarevnými hrázděnými domky a celkově jedno z nejkrásnějších míst v Kodani. Vydáváme se sem hned dopoledne, abychom se vyhnuli turistickým davům, což se záhy ukáže jako výborné rozhodnutí. Trousí se tu naprosté minimum lidí, místní podniky nabízejí snídaňová menu a všude vládne pohodová atmosféra. Sečteno, podtrženo: fotogenické baráčky, kotvící loďky a spooousta venkovních posezení, která přímo vybízí ke kávičce nebo vychlazenému Carlsbergu  => naprostý ideál! Mimochodem z Nyhavnu také vyplouvají boat tour s průvodcem - viz. zde.


3. UDĚLAT SI PROCHÁZKU OKOLO PEVNOSTI KASTELLET

Kodaňská pevnost Kastellet leží na ostrově, který má půdorys pěticípé hvězdy. Je jednou z nejzajímavějších zdejších památek a můžete si ji v klidu projít aniž byste platili jakýkoliv vstup. V rámci Kastelletu uvidíte typické červené ubikace pro vojáky, vodní příkop s mohutnými valy, po kterých vedou cestičky pro pěší, ale  např. i větrný mlýn, který mi tu připadal tak trochu jako pěst na oko. Ale pěkný je, to jako jo :)


Ještě jedna věc tady působí trochu nepatřičně. U jednoho z vodních příkopů stojí krásný šedý kostel Sv. Albana, který jsem si okamžitě asociovala s Irskem. Nebyla jsem ani tak daleko od pravdy, nakonec se ukázalo, že kostel ve skutečnosti patří anglikánské církvi. Uvnitř můžete zjistit ještě podrobnější informace, a koho to nezajímá, ten okoukne alespoň vedlejší fontánu Gefion.


4. TLAČIT SE V DAVU U MALÉ MOŘSKÉ VÍLY

Možná vás překvapí, jak je tahle ikonická socha malinká - měří jen 1,25 m. Naopak to, že je obsypaná turisty zas tak překvapivé není. Každopádně jakožto symbol Kodaně je její návštěva naprosto nevyhnutelná.


5. UŽÍT SI KRÁSNÝ VÝHLED NA KODAŇ

Klíčové pro vás bude najít bývalý královský palác a nynější sídlo dánského parlamentu - Christiansborg. Zajímavostí je, že stojí na jakémsi umělém ostrově, který je kolem dokola obehnaný vodními kanály. Spolu s ním na tomto ostrově stojí také burzovní palác Børsen, Dánská národní knihovna nebo Židovské muzeum.

Když dojdete k Christiansborgu a vstoupíte hlavní branou, po pravé straně je vchod, kterým se zdarma dostanete na 106 metrů vysokou věž, tedy jednu z nejvyšších staveb ve městě. Musíte projít kontrolami jako na letišti a za odměnu vás nahoře čekají opravdu nádherné panoramatické výhledy. Alternativní vyhlídka je pak Round Tower (obrázek vpravo), ale ta není tak vysoká a také už se do ní platí vstupné (25 DKK - viz. ofiko stránky).


6. DOPŘÁT SI CHVILKU ODPOČINKU V ROSENBORGSKÝCH ZAHRADÁCH

Zámek Rosenborg v samotném srdci Kodaně a kolem něj zelená oáza klidu a pohody v podobě rozlehlých a nádherně upravených zahrad. Ty jsou volně přístupné, čehož rádi využívají nejen turisté ale i místní.  Do zámku můžete zavítat i na prohlídku díky čemuž budete mít jedinečnou možnost spatřit dánské korunovační klenoty, které jsou uloženy právě v Rosenborgu. Otevírací doba a cena vstupného viz. oficiální stránky.


7. OCHUTNAT TYPICKÝ SMØRREBROD 

Jaký by to byl výlet bez ochutnávky místní kuchyně, že? Smørrebrød je tradiční dánský openface (otevřený) sendvič, který v překladu doslova znamená chleba s máslem. Prakticky se jedná o tmavý, žitný a hodně hutný chléb tzv. rugbrød + máslo. A co k němu dál? Na co si jen vzpomenete. Variací je neomezeně, nejčastěji se servíruje s kousky masa, ryb, vajíček, sýra a zeleniny. Teplé, studené, vařené, marinované, smažené, nakládané, s omáčkou nebo bez.... každý podle chuti.


8. ZAŽÍT TROCHU ADRENALINU V HIPPIE MĚSTEČKU CHRISTIANIA

Pokud chcete poznat trochu jinou stránku Kodaně, určitě ve čtvrti Christianshavn proběhněte i tímto "městským státem". Ano, čtete správně. Christiania je od roku 1971 prohlášena za autonomní území - oficiálně Svobodné město Christiania (Fristaden Christiania). Tato zvláštní komunita squatterů, hippísáků, tuláků aj. má dokonce vlastní samosprávu a vlastní zákony. Nejspíš je vám jasné z jakého důvodu: zde jsou totiž povolené "měkké drogy" jako je např. hašiš nebo marihuana. Nikdo se tady tím nijak netají, právě naopak. Tráva je tu cítit na každém kroku, a na hlavní ulici Pusher street stojí jeden stánek vedle druhého, které nabízející své "zboží" jako kdyby to byla jablka na trhu. POZOR v těchto místech je zákaz focení! Zkrátka je to přinejmenším hodně kuriózní místo a nemůžu říct, že bych se tady cítila kdovíjak dobře. Ani bezpečně.


9. NAČERPAT ENERGII V BOTANICKÝCH ZAHRADÁCH 

Botanisk Have jsou jedny z nejstarších botanických zahrad v Evropě (od r. 1600). Jejich návštěva se dá krásně spojit s Rosenborgem, protože jsou přímo naproti němu. Co vás jistě potěší je fakt, že se zde neplatí žádné vstupné. Můžete se tady jen natáhnout na trávu a v klidu, nerušeně relaxovat. Jedinou zpoplatněnou výjimkou je Palmový skleník - viz. ofiko stránky, kde zjistíte přesnou otevírací dobu a cenu.


10. VRÁTIT SE DO DĚTSKÝCH LET V ZÁBAVNÍM PARKU TIVOLI 

Když vygooglíte něco jako "co dělat v Kodani", bude Tivoli zaručeně na předních příčkách. Je to druhý nejstarší zábavní park na světě, tak proč se tím nepochlubit že jo? Nabízí spoustu atrakcí od těch historických až po moderní horské dráhy, takže se tady vyřádí jak děti, tak dospělí. Výhodou je, že se park rozkládá přímo v centru, takže nemusíte hledat žádné speciální spoje, ani nikam zvlášť zajíždět. Naopak stinnou stránkou pak bude cena. Základní vstupné bez atrakcí začíná na 130 DKK, které platí všichni od 8 let výše. Na další balíčky vstupného pro děti, neomezené jízdné apod. raději mrkněte na ofiko stránky, kde mají vše podrobně rozepsané (v angličtině).

zdroj The Local (https://www.thelocal.dk/)


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.