Thajský ráj

prosince 15, 2016


Plán k naší první cestě do Asie se začal klubat už v červnu. Otázka byla kam vlastně pojedeme? Jihovýchodní Asie celkově mi začínala připadat čím dál profláklejší, proto nám na konkrétní zemi až tak nezáleželo. Četla jsem mraky cestopisů, všichni se odtamtud vrátili živí a zdraví, tak na tom přece nebude nic složitého a zmáknem to taky ne?


Důvody, proč nakonec Thajsko:

  • rychlejší i levnější letenky - Jelikož naše dovolená čítá ročně pouhých dvacet dnů, nechtěli jsme ztrácet drahocenné hodiny na letišti nebo přestupy s přespáním. Zvolili jsme let Praha-Helsinky-Bangkok s okamžitou návazností od Finnairu.
  • možnost různorodého vyžití - Jelikož nás na vodní a plážové radovánky příliš neužije, potřebovali jsme mít v záloze další alternativy :)
  • výborná thajská kuchyně - Jídlo je totiž jeden z hlavních důvodů, proč cestujeme - rádi ochutnáváme místní speciality a moc si to užíváme.
  • relativní levno - Největším výdajem je letenka, avšak na místě už si vystačíte s málem. Ubytování i jídlo se dá sehnat velice levně. Záleží na lokalitě a vašich komfortních zónách. V Thajsku se platí bahty, přičemž jeden baht jsou zhruba 2/3 naší koruny. Veškeré ubytování jsme řešili klasicky přes booking ještě z České republiky. Není nic jednoduššího než si vyhledávat podle dané lokality, vlastních preferencí a v neposlední řadě také dle hodnocení předchozích cestovatelů.
  • rozvinutost země - Díky turistickému ruchu jsou v Thajsku velice kvalitní služby - ubytování, restaurace, doprava apod. Není tedy důvod se obávat, že nebudete vědět kudy, kam, jak a kdy. Vždy existuje spousty možností.

Thajsko je země mnoha tváří. Najdete zde pláže jako z katalogů cestovních kanceláří s až přehnaně azurovou vodou, džungle plné opic, neuvěřitelně zdobené a nádherné chrámy i přelidněná města s rušnými ulicemi. Severní část Thajska je známá především pralesy a chrámy - oblast Chiang Mai. Jižní část naopak nabízí obrovské množství ostrovů a ostrůvků, nekonečné pláže, resorty, bary a restaurace. Každá oblast má svá pro a proti, záleží tedy čistě na vašich preferencích, jaké dovolené dáváte přednost. My jsme se rozhodli vyzkoušet od každého trochu. A jak se nám to podařilo?


Některé věci jsem se rozhodla zařídit již před odletem - ubytování (booking.com) a přesuny mezi jednotlivými ostrovy přes místní lowcost aerolinky (Lion Air, Air Asia) a ferries (phuketferry.com). Nic ale není problém zajistit na místě. Na každém rohu na vás číhá nespočet místních "cestovních kanceláří", které nabízejí v podstatě přepravu čímkoliv kamkoliv a zařízení čehokoliv. Bez přehánění, na co si jen vzpomenete - přepravu z/na letiště, treky do džungle, projížďky na slonech, čtyřkolkách, výlety na okolní ostrůvky, kurzy vaření... na hodinu, dvě, půl den, den, dva dny - ohromné množství možností, jen si vybrat..

Peníze (bahty) jsem měnila za eura ihned na letišti Suvarnabhumi ve směnárně SuperRich 1965. Je to ve spodním patře, u odjezdů a příjezdů vlaků (nadzemky). I když jsem četla spoustu rad, že měnit na letišti se nevyplatí apod., tak za celý pobyt jsme lepší kurz neviděli :)


Náš itinerář vypadal následovně:

- přílet Bangkok letiště Suvarnabhumi, přesun na letiště Don Mueang - přelet na největší ostrov Thajska - Phuket (3 noci - oblast Nai Yang, Patong, Phuket  Town)

- ferry na ostrov Phi Phi (1 noc)

- ferry na ostrov Koh Lanta (2 noci)

- ferry zpět na pevninu oblast Ao Nang (1 noc)

- místním autobusem do města Krabi (1 noc)

- ranním letadlem přelet zpět do Bangkoku a přesun vlakem do Ayutthaya (1noc)

- ranním vlakem zpět do Bangkok (1 noc)

- ráno taxíkem na letiště Suvarnabhumi

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.